Anasayfa / Dünya'dan Spor / Tokyo 2020 için koronavirüs açıklaması

Tokyo 2020 için koronavirüs açıklaması

Koronavirüsünün Japonya’da yayılmaya devam etmesi Olimpiyat Oyunlarının ertelenmesi ya da iptal edilmesini gündeme getirdi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi mensubu Dick Pound ise “kimseyi virüsün olduğu bir yere göndermeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Japonya’da, Tokyo 2020 hazırlıkları sürerken, koronavirüs salgınıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Ülkede virüsten etkilenen hasta sayısı hızla yükselirken, Uluslararası Olimpiyat Komitesi mensubu Dick Pound, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve hükümet sözcüsü Yoshihide Suga peş peşe önemli açıklamalarda bulundu.

Korona Virüsüyle mücadelede yeni bir strateji izlemeye karar verdiklerini aktaran başbakan Abe, virüsün daha fazla yayılmaması için iki hafta boyunca spor etkinliklerine seyirci alınmayacağını duyurdu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi Dick Pound, virüsün kontrol altına alınmaması durumunda oyunların iptal edilebileceğini ima etti.

Önceliklerinin sağlık olduğunu hatırlatan Pound, “Bu durum yeni bir savaş türü. Önceliğimiz güvenlik. Bu şartlar altında ve güvenlik yokken Tokyo’da oyunları yapmalı mıyız diye sorulmalı” ifadesini kullandı.

Tüm sporcuların oyunların gerçekleşecekmiş gibi hazırlanması gerektiğini vurgulayan Kanadalı spor adamı, “Erteleme ya da iptal etme kararı henüz masada değil. Bu konudaki karar oyunların başlamasına iki ay kala verilecek” şeklinde konuştu.

Pound, “Bu aşamada durum her şeyin planlandığı gibi gideceğini gösteriyor. Spora odaklanın ve IOC’nin sizi bir salgın bölgesine göndermeyeceğine emin olun” dedi.

Dick Pound’un açıklamalarına Japonya hükümet sözcüsü Yoshihide Suga’dan ise sert tepki geldi.

Pound’un düşüncelerinin IOC’i bağlamayacağını ifade eden Suga, “Bu açıklamaların hiç bir resmiyeti yok. Olimpiyat hazırlıkları planlandığı gibi devam ediyor” diye konuştu.

Japonya’nın başkenti Tokyo’da 24 Temmuz-9 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek 2020 Tokyo Olimpiyatları için daha önce kırmızı alarm verilmişti.

Kaynak: TRT SPOR

İlGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Wesley Sneijder, Hollanda 2. Lig ekibi Den Bosch’u satın alacak

Galatasaray’ın eski futbolcusu Wesley Sneijder, Hollanda 2. Lig ekiplerinden Den Bosch’u satın almak için görüşmelere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir