Anasayfa / Genel / “Kararı TFF verdi”

“Kararı TFF verdi”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs gündemine dair açıklamalarda bulundu.

SAĞLIK BAKANI’NDAN AÇIKLAMALAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs gündemine dair açıklamalarda bulundu.

FEDERASYON KENDİ KARARINI VEREBİLİR

Bilim Kurulu’na federasyonun kararıyla ilgili bir şey gelmedi, öncesi ve sonrasıyla ilgili bir durum söz konusu olmadı. Sayın başkan ile dün bir görüşmemiz oldu. Özellikle futbol, hassas bir konu, geniş kitleleri ilgilendiren bir alan ve burada kararı vermesi gereken federasyonun kendisi, özellikle altını çizerek ifade ettim. Federasyonun özgür iradesiyle kendi kararını verebileceğini, burada bakanlık ve Bilim Kurulu olarak öneride bulunmak istemediğimizi belirtmiştik. Federasyonun bir Sağlık Kurulu olduğunu biliyoruz, bu süreci nasıl yönetmeleri gerektiğiyle ilgili bir çalışma olduğunu da biliyoruz, dolayısıyla, özgür, kendi iradeleriyle kararı federasyon zaten verdi, bundan sonraki sorumluluk da federasyonundur. Federasyon bu kararı alabiliyorsa, karar kendisinindir ve sorumluluk da federasyonundur.
Türkiye’miz koronavirüs ile mücadelede ilk dönemi tamamlamıştır. 1. dönemimiz, 2020’nin ilk yıllarına koronavirüs korkusuyla girdiğimiz günlere dayanıyor. İlk vakanın görüldüğü tarih 11 Mart’tı, o tarihte dünyada toplam vaka sayısı 119132 idi. Vaka sayısı ve ölümler önlenemez şekilde devam etti. Bugün 258962 ölüme ulaştı. Dünyada salgın hızı kesilebilmiş değil.

VAKA SAYISI İNİŞE GEÇTİ

Türkiye’de vaka sayısı 4 haftada en üst düzeye ulaştı ve inişe geçti. 29 Nisan’da günlük test sayımız 43 bine ulaştı ve testteki artışa rağmen, tespit edilen vaka sayısı azalmaya başladı. Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız, koronavirüs hasta sayımızı aştı.

YENİ DÖNEMİN İLK GÜNLERİNDEYİZ

Şu anda, koronavirüs ile mücadelemizin 2. döneminde, yeni dönemin ilk günlerindeyiz. Bu 2. dönemde, başarı yine bazı koşullara bağlıdır. Tedbir almak, tedbirlere uymak başarının garantisidir. Tedbir zorunludur, tehdit devam etmektedir. Virüsü taşıyan insanların tamamının hastanelerde ya da evde izolasyonda olduğunu düşünmek, büyük yanılgıdır. Virüs öngöremeyeceğimiz bir zaman boyunca aramızda dolaşmaya devam edecektir.

GERÇEKLER DEĞİŞMEDİ

Salgın kontrol altına alındı ama virüs ile ilgili gerçekler değişmedi. Eviniz, virüse karşı en güvenli ortam olmaya devam etmektedir. Özgün ama kontrollü olacağız. Eğer bugüne kadar tedbirlere sıkı şekilde uyulmasaydı, bulunduğumuz konuya gelmemiz söz konusu olamazdı, mücadelenin 2. dönemindeyiz diyemezdik.

HASSAS DAVRANMALIYIZ

Küçük mutluluklar bile şu andaki hayatımıza renk getirecek. Başladığımız yeni dönem, tipik bir normalleşme dönemi değildir, kısmen özgürleşmedir. Yeni dönem, tedbirlerle özlemlerin sentezidir, 11 Mart’tan bu yana gösterdiğimiz çabanın ödülüdür ama büyük ödül değildir. Hassas davranmazsak, serbestlik yeni mecburiyetlere yol açar. Kontrolün kaybı, 2. dalgaya neden olacaktır. Bunu birçok ülkede gördük.

SALGIN KONTROL ALTINA ALINMIŞTIR

Türkiye’de salgın mevcut şartlarda kontrol altına alınmıştır. Haziran ayı öngörülerimiz daha da somuttur ama koronavirüs tehlikesi ortadan kalkmış değil. Risk varlığını daha uzun süre sürdürecek. Koronavirüs, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bütün dünyayı aynı anda ilgilendiren, ortak gündem olan tek olaydır. Bu bilgi bile, salgından öncesine dönüşün kolay söylenemeyeceğini göstermektedir.
NORMALE DÖNMÜYORUZ
Normale dönmüyoruz, yeni hayatın normallerini oluşturuyoruz. Bu hayatın normali, eskisinden farklı olacaktır. Yeni normal için büyük bir motivasyon ve sağduyu göstermeliyiz. Toplu olarak ortaya koyduğumuz fedakarlığın ödülünü hızlı bir serbestlik olarak yaşamamalıyız, kazanımlarımızı korumalıyız.

TEDBİRLİ BİR HAYAT TARZINA GEÇİYORUZ

Kontrollü sosyal hayat. Önümüzdeki günlerde, evlerimizden daha sık dışarı çıkacağız, ev hayatından sosyal hayata geçiş artacak. Bu yeni durumun şartları olacaktır, kontrollü sosyal hayat, hastalıkla mücadelede 2. dönemin stratejisidir. Özgür ama tedbirli bir hayat tarzına geçiyoruz. Çıkıp alışverişimizi yapacağız ama ulaşıma, girişe, yola, yakınlaşmaya dikkat edeceğiz.

MASKEYE DAHA FAZLA İHTİYAÇ OLACAK

Maske konusu, yeni bir normalleşme sürecine giriyoruz. Sürecin 2. dönemi. Kontrollü sosyal hayat olarak tanımladığımız bu dönem. Bu dönemde, maskeye ihtiyacın daha fazla olacağını biliyoruz çünkü dışarıya maskesiz kimsenin çıkmasını uygun görmüyoruz. Özellikle eczaneler üzerinden, 20-65 arası dönem için 10 günde 1 ücretsiz 5’li paket verilmesi uygulamamız vardı. Yaklaşık 39 milyon küsür kişiye dağıtım yapıldı. 160 milyon maske dağıtıldı. Yeni dönemde ihtiyacı daha fazla olabilecek vatandaşımız olacak. İhtiyacı gidermek anlamında, yüksek fiyat olmamak kaydıyla, bir fiyatın belirlendiği bir dönem olacak. Ücretsiz, mesajla gönderilen maskeler dışında, vatandaşların ihtiyacının daha fazla olması durumunda, eczaneler, marketler, medikal mağazalar dahil olmak üzere almalarının önü açıldı. Yarın itibariyle Ticaret Bakanlığımızın bununla ilgili bir açıklaması olacak.

ECZANEDEN ALINABİLİR

Diğer maske, N95, vatandaşımızın kullanmasını önermediğimiz ve sağlık çalışanlarımızın kullandığı bir maske, burada bir sorun yok, eczanelerden alabilirler.

REHBER YAYINLANACAK

Bir kuaföre giderken, berbere giderken, giyim mağazasına giderken, o işletmenin uyması gereken kurallar için bir rehberler yayınlayacak. Bunun ilgili işletmelerde asılı olmasını istiyoruz. Bütün açılacak işletmerlerle ilgili rehberler hazırlanıp, ilgili kurumlarda görünebilecek şekilde hazırlığı tamamlanacak.

AVM KARARI OLMADI

Bilim Kurulu, bakanlığımızın ya da hükümetimizin AVM’lerin herhangi bir kararı olmamıştır. İşletmelerin kapanmasıyla ilgili kararlar olmuştur. Lokantaların, restoranların, kafelerin, berberlerin… Kapanmasıyla ilgili bir karar olmadığı için açılmasıyla ilgili de bir karar olması gerekmiyor. AVM’ler zaten açıktı, işletme sahipleri kendileri kapatmıştı.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DEVAM EDECEK

Hafta sonlarında sokağa çıkma yasağı olduğunu biliyorsunuz, sayın Cumhurbaşkanının açıklamalarıyla da topluma bildiriliyor. Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı devam ediyor, büyüklerimizle ilgili belli bir zaman diliminde serbest. Önümüzdeki haftalarda bir karar alındığında zaten açıklanmış olur ama önümüzdeki dönemde de bundan yana olduğumuzu söyleyebilirim.

SINAV KARARI HÜKÜMETİNDİR

Üniversitelerle ilgili, sınavlarla ilgili kararlar, hükümetimizin bir kararıdır. Bu alınan karar da sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. Bundan sonra imtihanların nasıl yapılması gerektiği ile ilgili konu Bilim Kurulumuza gelmiş olacak ve bu sınavların nasıl yapılması gerektiğini bildirmiş olacağız.

İlGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Denizli’de 100 yıl önceki katliam ölümsüzleşecek

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Milli Mücadele sırasında Yunan işgal kuvvetlerince yakılarak katledilen 83 kişinin mezarını anıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir